Televizyon Hangi Tarihte İcat Edildi?

Televizyon Hangi Tarihte İcat Edildi?

Bir zamanlar insanların sadece dinleyebildiği radyo dizileri, haberler, şarkılar teknolojinin gelişmesiyle evlere konuk olan insanlara dönüşmüştür. Günümüzde en yaygın iletişim ve eğlence araçlarından biri televizyondur. Hatta toplumun televizyon fikrine bakışı birçok filme konu olmuştur. İlk yıllarda çok az bulunan televizyon, insanları akşamları bir araya getirirken şimdilerde neredeyse televizyonsuz bir ev düşünülememektedir. Bu durum aile ve toplum içinde iletişimi azaltsa da televizyon teknolojinin sağladığı en büyük kolaylıkların sahibidir. Genel kültür için de önemli bir konu olan televizyonun icadı ve gelişimi oldukça merak edilmektedir. 

Televizyonun İcadı

Tarihte ilk kez Carey adlı bilim insanı, herhangi bir nesnenin görüntüsünün selenyum elementi ile nasıl alınabileceğini keşfetmiştir. Bunun ardından ilk denemeyi 1926 yılında, John Logie Baird adında bir mucit yapmıştır ve böylece tarihteki ilk televizyon ortaya çıkmıştır. Ayrıca icat ettiği cihazın adını ilk kez o televisor olarak belirlemiştir. 

Televizyonun Gelişimi

Televizyonun icadından sonra Amerikalı Charles Francis Jenkins adındaki bilim adamı kablosuz resim iletimini keşfederek bunun patentini almıştır. Böylece Amerika'da ilk kez televizyon yayını yapmak için şirket kurulmuştur. Başlarda sadece bölgesel yayın yapan şirket, ilerleyen zamanlarda destek görerek farklı ülkelere de yayılmaya başlamıştır. O dönemde televizyonun yapısını çok fazla mekanik bulan Philo Taylor Farnsworth, bu yapıyı elektromanyetik bir sisteme dönüştürmeyi başarmıştır. Böylece televizyonun yapımı için gereken maliyet de azalmıştır. Image Dissector adlı bu sistem, tüplü televizyonun ilk adımlarını atmıştır. Tüplü televizyonun da gelişmesinin ardından, kalan en büyük eksiklik görüntünün sadece siyah ve beyaz olmasıydı. Daha sonra bunun için de sistemler geliştirilmiştir ve üzerinde RGB yazan renkli televizyonlar üretilmeye başlanmıştır. RGB televizyonlardan sonra sistemi onlarla hemen hemen aynı olan ancak ekranı daha kaliteli tasarlanmış LCD (Liquid Crystal Display) televizyonlar üretilmiştir. Elektrik tasarrufunu sağlayan bu televizyonlar çok daha kaliteli görüntü elde edilmesini sağlamıştır. Televizyonun gelişiminde günümüze yaklaştıkça değişen özellikler genellikle görüntü kalitesini artırmaya yönelik olmuştur. Akıcı görüntü sağlayan plazma televizyonlar, enerjiden tasarruf eden ve kontrastı artıran Led televizyonlar, sinema kalitesini evlere taşıyan HD televizyonlar ve son olarak filmin deneyimlenmesini sağlayan 3D televizyonlar üretilmiştir. 

Türkiye'de Televizyon

Türkiye'de ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesine gelen televizyonun yayına başlama tarihi 1952'dir. İTÜ TV 20 yıl boyunca İstanbul halkına yayın yapmıştır. Ardından 1964'te Türkiye'de televizyon için en büyük gelişme olan TRT, yani Türkiye Radyo Televizyon Topluluğu kurulmuştur. Ülke için yeni olan bu kuruluşun gelişmesi amacıyla yurt dışından yardım alınmıştır. Televizyon alanında bilgi alması için birçok çalışan gönderilmiş ve Almanya'dan kuruluş için gerekli cihazlar Türkiye'ye getirilmiştir. Günümüzdeki gibi çeşit çeşit kanal bulunmayan o yıllarda, yayın saatleri de oldukça azdı. Günde 3 saat olmak üzere haftada 3 gün gerçekleştirilen test yayınlarının süresi zamanla artırılmış ve bugünkü halini almıştır.