Evdeki Teknolojiler Gerçekten Akıllı Mı ?

Evdeki Teknolojiler Gerçekten Akıllı Mı ?

Hızla gelişen ve dönüşen teknoloji ile hayatımız her anlamda kolaylaşıyor. İnsan ihtiyaçlarından doğan teknolojiler hayatımızın her yerinde. Dijitalleşmeyen ve dönüşmeye hiçbir şey kalmamış gibi. Her evde en az bir iki teknolojik aletin bulunduğunu biliniyor. İnsan gücünden ve vaktinden tasarruf etmeyi sağlayan birçok teknolojik ürün kullanılıyor. İnsan ihtiyaçlarına çözüm olan bu cihazlar zaman içerisinde dönüşeme ve gelişime uğrayarak daha akıllı cihazlar haline getirildi. Neredeyse her ihtiyaca uygun teknolojik alet bulunuyor. Teknoloji ile üretilen her cihazın akıllı olduğu söylenemez. Ancak insan düşüncesine ve algısına yakın olarak tasarlanmış birçok cihaz tasarlanmıştır. Bunlar yapay zekâ desteği ile akıllı hale gelerek kullanımda kolaylık sağlıyor. Öğrenme algoritmaları ile üretilen bu cihazlar her türlü işlemleri yapabilme özelliği verilebiliyor. Cihazın özelliğine göre özellikleri tanımlanıyor ve veriliyor. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Evlerde Kullanılan Akıllı Teknolojiler

Akıllı telefonlar, saatler, televizyonlar vs. derken işler ev teknolojilerine kadar geldi. Evlerdeki sistemlerde artık akıllı hale dönüştürüldü. Ev teknolojilerinden akıllı aydınlatma sistemi, uzaktan kontrol sağlayabiliyorsunuz. İster aydınlatma kumandası ile isterseniz telefonunuza yükleyeceğiniz aydınlatma asistanı ile kontrol sağlayabiliyorsunuz. Yapay zekâ destekli mobil asistan ile olduğunuz yerden ışıkları açıp kapatabilirsiniz. Ev teknolojilerinden bir diğeri akıllı güvenlik sistemleridir. Bu sistemler ev güvenliğiniz için tasarlanmış ve oldukça kullanışlı bir sistemdir. Telefonuna bağlayabildiğiniz ve kontörlü sağlayabildiğiniz bir sistem. Evdeki kameralar ile evinizi izleyebilirsiniz. Harekete duyarlı bu sistem aynı zamanda gece ışığına da duyarlı. Bu akıllı araçları takip edebilecek birden fazla sistemden bahsedilebilir. Akıllı görüntülü diyafon sistemleri de evdeki güvenliğiniz için kullanabileceğiniz sistem. Evin belki en çok teknolojik aletini barındıran yeri mutfaktır. Mutfak için tasarlanmış çeşitli akıllı aletler bulunmakta. Mutfaktaki tüm eşyaları internete bağlayarak mobil uygulamadan takip edebilirsiniz. Eşyalarınızda yapay zekâ desteği bulunuyorsa sesli komut ile de çalıştırabilmeniz ve kontrollerini sağlamanız mümkün.

Akıllı Sistemlerin Temeli

Tüm bu akıllı sistemler nesnelerin interneti (IoT) kavramının geliştirilmesi ile ortaya koyuluyor. Bu kavram kendi içerisinde o kadar fazla şey barındırıyor ki tüm cihazları tek komut ile yönetebilmenize imkân veriyor. Evde kullanılan aletler ve sistemlerin bazılarının yapay zekâ desteği oluyor bazılarının olmuyor. Akıllı olan her cihaz sizin komutunuz ile çalışabilir ya da kapanabilir durumda oluyor. Uzaktan kontrolünü sağlayabildiğiniz her cihaz akıllı sistemlere dahildir. Bu ev sistemleri gelişimi çok hızlı gerçekleşiyor. Evdeki tüm bu akıllı sistemleri tek bir uygulama ile yönetebilmeniz sağlanıyor. Geçmişten günümüze ilk amaç insanların ihtiyaçlarına ve sorunlarına çözüm bulmaktı. Gelinen şu aşamada bulunan çözümlerin daha da ileri gelişmeler kat ederek yapay zekâ destekli hale getirildi. Her an kontörlü sağlanabilecek cihazlara dönüştürüldü. Ev teknolojilerinde de akıllı sistemlerle beraber teknolojik devrim yaşandı denilebilir.