Okul Taşıtlarında Sensörlü Koltuk Sistemleri

Okul Taşıtlarında Sensörlü Koltuk Sistemleri

Okul servis taşıtlarında her bir öğrenci için üç nokta emniyet kemeri ve oturmaya karşı duyarlı olan koltuk sensörü zorunlu olmaktadır. Buna göre servislerin bağlı oldukları firma sahipleri de güvenlik soruşturmasından geçirilerek araçlarda mutlaka araç takip sistemlerinin de yer alması gerekecektir. Servis araçlarında ki teknik düzenlemelerin yanı sıra servis firmalarının sahipleri de belli suçlara karşı güvenlik soruşturmasından geçecektir. Çocukların güvenlikleri için gerekli olan bütün önlemler en iyi şekilde alınmaktadır.

Araç Takip Sistemleri Zorunlu Mu?

Bütün okul servis araçlarında mutlaka araç takip sistemleri ve koltuk sensörü gibi sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Araçlarda her bir öğrenci için de üç nokta emniyet kemeri yer alacak klima sistemleri de zorunlu olarak, her bir koltukta da oturmaya karşı duyarlı olan sensörler bulunacak. Ayrıca araçlarda standartlara uygun olan iç ve dış kamera ile en az 7 günlük kayıt yapabilen cihazlar bulunacaktır.

Araçlarda 12 Yaş Sınırı Nedir?

Okul servis araçları olarak kullanılacak taşıtlarda yaşları 12 yaşından büyük olmayacak ve yürürlükteki yönetmenlikte ise araçlar 10 yaş ile sınırlandırılacaktır. Tüzel ve gerçek kişiler birlikte taşıma yapacaklar fakat bu durumlarda taşımacının taşımayı yaptığı taşıtların üçte birinin taşımacılar adına tescilli olması zorunlu olacaktır. Okul servis araçlarında taşıma faaliyetleri, her bir eğitim ve öğretim yılında her iki sömestre dönem başlangıcında valilik ve kaymakamlık tarafından oluşturulacak deneyim komisyonu tarafından gerekli denetim yapılacaktır. Ayrıca taşıtlarda mutlaka koltuk sensörü de bulunması gereken sistemlerden bir tanesi olmaktadır.