ÇELİK DÖKÜM İŞLEMLERİ NERELERDE KULLANILIR?

ÇELİK DÖKÜM İŞLEMLERİ NERELERDE KULLANILIR?

Çeliğin İçine Farklı Alaşım Maddesi Katımı

Sanayinin pek çok alanında kullanılan ve şekil bakımından esnek seçenekler sunan çelik döküm işlemi takım tezgahlarından türbin gövdelerine, armatürler için küçük parçalardan yüksek yükle karşı karşıya kalan iş parçalarına kadar sanayinin pek çok alanında kullanılabilir. Bu hizmetlerden faydalanmak için gibi adresler tercih edilerek farklı ihtiyaçlar için uygun çözümler üretilebilir. Tarım makinelerinden takım tezgahlarına kadar geniş bir üretim yelpazesi bulunan çelik döküm işleminde ürünün içine farklı alaşımların eklenmesi de mümkündür.

Alaşımlı Demir Döküm ile Şekillendirme Yapmak

Çeliğin ergitilerek yeniden şekillendirilmesini sağlayan çelik döküm işlemlerinde müşterinin talebine göre ürün içerisine farklı alaşımların da eklenerek çok daha dayanıklı ve güçlü yapıların üretilmesi mümkündür. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın da birçok noktasında tercih edilen bu işlem Fransa’da Acier moulé olarak adlandırılır.

Milimetrik Olarak Ayarlanan Kalıplar

Çeliğin içine sunulan farklı materyaller ile ısıya çok daha dayanıklı, sıcaklık şoklarına karşı dirençli ve ölçü bakımından esnek ürünler üretilebilir. En küçük işletmeden devasa fabrikalara kadar sektördeki her firmanın ihtiyacını karşılayan nitelikli markalar, tek ürün için de seri üretim ürünler için de ayı özeni gösterir. Döküm sanayisinde kullanılan kalıp çıkarım işlemi, ergitme sonrası şekillendirilen metalin kalitesini belirler. Biçim ve boyut bakımından istenilen ölçüde olmayan ürünler işlevselliğini yitirir. Bu nedenle oluşturulan kalıpların nitelikli olması ve ölçü konusunda şaşmaması gerekir. Aynı zamanda ürünlerin üzerinde gözenekler olmaması için de özel sistemler kullanılır. Bu noktada uygulayıcının tecrübesi de önemlidir.