Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber Güvenlik, bilgisayar, sosyal mecra ve sunucuları her türlü kötü amaçlı tehditlere karşı koruma sistemidir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve internetin yaygınlaşmasıyla kişilerin, şirketlerin ya da her türlü bilgiyi barındırabilecek olan kişi, kurum ya da kuruluşların her türlü işlemlerini internet ve bilgisayar üzerinden yapması sonucunda siber güçlerin bilgilerine daha kolay ulaşabilir hale gelmiştir. Bu sebeple internet üzerinde işlem yapacak olan her bireyin ya da kurumun bilgilerini isteyen sitelerin Kişisel Verileri Koruma Kanunu Kapsamında çalışıyor olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Siber güvenlikler bu konuda bireylerin, şirketlerin ve kurumaların yaşayabileceği her türlü tehditten korumaktadırlar. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için adresini ziyaret edebilirsiniz.

Siber Güvenlik Risk ve Önlemler

Siber Güvenlik en başta her türlü dijital ortamda bireylerin kişisel bilgilerini, banka bilgilerini, ikamet bilgilerini en güvenilir şekilde, en güvenilir sitelerde detaya girmeden bilgi verecek kadar girmeleriyle sağlanır. Bilgilerin girileceği cihaz kesinlikle kişinin kendisine ait olmalıdır. İşlem yapılacak cihazın internet bağlantısı kesinlikle ortak bir ağ olmamalıdır. Bireylerin kişisel bilgileri dışında güvenilir olmayan her türlü site ya da platformda eşkâllerini belirleyecek fotoğraflar paylaşmamaları güvenlikleri açısından oldukça önemlidir.

Siber güvenlik risklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kişisel bilgilerin çalınması,
  • Bireylerin banka bilgilerinin çalınması,
  • Bireylerin eşkâllerini belirleyen ve tehlike oluşturabilecek her türlü görüntünün kötü amaçlarla kullanılması,
  • Kişilerin bilgileriyle tehlike oluşturabilecek evraklar düzenlenebilmesi mümkündür.

Bu sebeple dijital ortamda işlem yapacak olan her bireyin dikkat etmesi gereken önlemler de şunlardır;

  • Kurumsal ya da kamusal bir site olmadıkça hiçbir siteye kişisel bilgilerini girmemek,
  • Tehdit oluşturabilecek ya da farklı şekillerde kullanılabilecek fotoğraf ya da videolarını paylaşamamaları güvenliği sağlayacak en önemli önlemlerdir.