Temel Zayıflama Kuralları 2

Temel Zayıflama Kuralları 2

Temel Zayıflama

Bu serinin bir önceki yazısında ailesi olarak sizlerle yoğun tempoda çalışan ve spor salonuna gitmeyen kişiler için 5 maddeden bahsetmiştik. Bugünkü yazımıza kalan 5 madde ile devam etmek istiyoruz. Gelin kalan 5 maddeye hep beraber göz atalım:

Hazır ve Asitli İçecekler Tüketmeyin:

Biliyoruz ki asitli içecekler ve içerisinde katkı maddesi bulunduran içecekler oldukça kalorilidir ve maalesef bu içeceklerden birini tükettiğimizde aldığımız kalorileri fark etmeyiz. Bu tarz ürünleri hayatımızdan çıkartmak en basit zayıflama yöntemlerinin başında gelir.

Uzun Süre Aç Kalmamak:

Zaman zaman biraz aç kalmak her ne kadar iyi olsa da gün içerisinde kendinizi uzun süre aç bırakarak akşam saatlerinde ya da geç saatlerde ağır yemekler ile midenize yüklenmek sağlıklı olmamakla birlikte maalesef ki kilo vermenize engel olur. Düşen kan şekeriniz aşırı yeme ihtiyacı hissetmenize yol açarak besinlerden aldıklarınızın yağ olarak depolanmasına neden olarak kilo almanıza yol açar. Naçizane önerimiz sık sık ve az yemenizdir.

Erken Saatlerde ve Hafif Yemek:

Bildiğimiz üzere akşam yemekleri günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 25’lik kısmını oluşturmalıdır. Bu yüzden günün son öğününün yatmadan en az iki üç saat önce tamamlanmış olması önemlidir zira geç saatlerde fazla yemek, sindirim sorunlarına yol açtığı gibi kilo almanıza ve uyku sorunları yaşamanıza da yol açar.

Uykunuzu Düzene Sokun:

Az uyumak enerji düşüklüğüne sebep olmaktadır, uzmanlar tarafından önerilen her gece en az 7-8 saat uyku ile kalori de yakabilmeniz mümkündür. Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu metabolizmayı çalıştırarak kalori yakmanızı sağlar, tabi bunu destekleyen en önemli faktörler geç saatte yemek yememektir.

Protein ve Bol Lif İçeren Atıştırmalıkların Seçilmesi:

Daha önce de bahsettiğimiz gibi yüksek kalorili cips, bisküvi gibi ürünler yerine protein ve lif kaynağı olan yoğurt, yağsız patlamış mısır, yulaf, tam tahıllı ekmek gibi ürünlere yönlenmeniz kilo vermenizde yardımcı olacaktı.