Güneş Kremi Kullanırken Yapılan Hatalar

Güneş Kremi Kullanırken Yapılan Hatalar

İşte güneş kremi kullanımıyla ilgili en çok yapılan yanlışlıklar;

Yazın gelmesiyle birlikte güneş gün geçtikçe etkisini arttırmaya başlıyor haliyle. Güneşin etkisiyle birlikte zararlı ışınlardan kurtulmak için birçok yöntem geliştirildi ve kullanılmaya başlandı. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için en yaygın yöntem olan güneş kremi kullanımını yapılan araştırmalara göre bilmediğimiz kanıtlanmıştır.

Güneş kremi uygularken de bir takım yanlışlıklar yapıyoruz. Farkında bile olmadan uyguladığımız güneş kreminin etkisini sıfıra indiriyoruz nasıl mı?

İlk yapılan yanlış güneş kreminde seçiminde yapılan yanlışlıklardır. Seçtiğimiz güneş kremi tenimize uygun koruma düzeyinde olmalıdır. Koruyucu faktörü cildinize ve ten renginize göre seçilmelidir. Sadece bronzlaşmak için düşük koruma faktörüne sahip güneş kremi tercih edilmemeli. Ten renginiz, alerjik durumunuz ve cildinizin derisi göz önünde bulundurularak güneş kremi seçimi yapılmalıdır. Güneş kreminizi doğru bir şekilde seçtikten sonra gelelim kullanımı hakkında doğru bilinen yanlışlıklar. Koruyucu güneş kreminizi denize plaja veya havuza gitmeden yani evden çıkmadan uygulamak gerekir. Güneş kreminizi cildiniz güneşle temas etmeden önce uygulamalı ve gönül rahatlığıyla güneşe çıkılmalıdır. Güneş kremini cildimize ovalayarak sürdüğümüz zaman güneş kremi inceliyor ve etkisi de uçup gidiyor. İnce bir tabaka halinde kalan güneş kremi cildimizi korumamakla beraber güneşi direk cildimize çekerek daha fazla zarar görmesine neden oluyoruz. Bu sebepten koruyucu güneş kreminizi avucunuzda inceltmeden uygulamak gerekiyor. Piyasada bulunan sprey uçlu güneş kremlerini tercih ederek kreminizin etkisini kaybetmeden vücudunuzda kalmasını sağlayabilirsiniz. Güneş kreminin geçerlilik süresi sadece 6 aydır. Bu bilgi biraz göz ardı edilmektedir. Genelde geçen yazdan kalan güneş kremleri bir yerlerden çıkar ve yaz döneminde eskiden kalan güneş kremleri kullanılır. Bu kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Güneş kreminin etkisinin yalnızca 6ay olduğu asla unutulmamalı. Güneş kremi uygularken miktarı çok çok önemlidir. İnsanımız güneş kremi kullanırken ya az miktarda uyguluyor. Herhâlde bitmesin diye. Kimisi de bol bol Allah ne verdiyse uyguluyor. Her iki durumda yanlıştır. Güneş kremi ne az ne çok miktarda uygulanmalı. Genelde boyun, yüz, kollar ve bacaklara çok az miktar güneş kremi uygulanmamalı 1 tatlı kaşığı kadar uygulamak kafi olacaktır.