Ceza Avukatı Nedir?

Ceza Avukatı Nedir?

Ülkemizde genel olarak avukatlık mesleğini icra eden herkes her türlü davaya bakabilmektedir, ülkemizde avukatlık alanında bir branşlaşmaya gidilmemesinin sonucu olan bu duruma göre öğretide ceza avukatı ismi altında bir avukatlık mevcut değildir. Ancak meslekte geçirdiği zaman ve bu süre içinde baktığı davalar sonucunda bazı avukatlar özellikle ceza davaları üzerinde uzmanlaşmaktadırlar. Bu kişilere pratikte genel olarak ceza avukatı ismi verilmektedir. Bu noktada ceza avukatları diğer avukatlardan farklı olarak kişilerin özgürlüklerini ilgilendiren davalara baktıkları için diğer meslektaşlarına göre farklı bir konumda yer almaktadırlar.

Ceza Avukatının Yetkileri Nelerdir?

Hukuki düzen içinde avukatlar müvekkillerinin mahkeme huzurundaki temsilcileridir. Bu açıdan bir avukatın müvekkilinin yerine geçerek olay hakkında bilgiler vermesi doğru değildir. Bu noktada avukatın yapması gerekenler müvekkilinin mahkeme ile aracılığını sağlayarak delillerin doğru şekilde sunulmasını sağlamak ve mahkemenin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğini gözetmektir. Bu aşamada meydana gelen mahkemenin veya tarafların yaptığı yanlışlar doğrultusunda müvekkilinin yerine itiraz etmek veya karşı tarafın sunduğu delilleri çürütmek üzere sorular sorma hakkına sahiptir. Ceza avukatı kurumunun işleyişi ile ilgili olarak en fazla merak edilenlerden biri ise bir avukatın kaç kişinin müvekkili olabileceğidir. Bu noktada hukuk sistemi herhangi bir sınır koymayıp aralarında menfaat ilişkisi bulunan herkesin tek bir avukat tarafından temsil edilebileceğini söylemiştir.

Ceza Avukatının Görevleri Nelerdir?

Ceza avukatı mahkeme öncesinde ve mahkeme esnasında bazı görevleri yerine getirmelidir. Mahkeme öncesinde dilekçelerin ve cevap dilekçelerinin mahkemeye gönderilmesi işlemini gerçekleştirmelidir. Henüz duruşma yapılmadan önce dosyayı inceleyerek dosyadaki hatalara karşı iddianameye itiraz edebilmektedir. Avukatın itirazı sonucu iddianame daha dava başlamadan reddedilebilmektedir. Bu noktada ceza avukatı dava başlamadan önce doğru şekilde delilleri ve dosyayı inceleyerek davanın gidişatını belirleyebilmektedir. İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar ile iletişime geçmeniz halinde davanın gidişatını kontrol altına alabilir, bu zorlu süreçte en büyük destekçi ile sonuca ulaşabilirsiniz.