Bayanlarda Saç Dökülmesi

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Herkesin de bildiği gibi bayanların en çok özen gösterdiği şeyler arasında saç bakımı gelmektedir ve bayanların saç bakımı ile ilgili yapılacak işlemlerinin öncelikle sağlık açısından verimli olup olmadığını göz önünde bulundurmaları gerekir. Yeterince araştırılmamış olan ya da profesyonellerce yapılmayan saç bakımlarının sonuçları kötü olabilmektedir. En başta saç dökülmesi ile karşı karşıya kalma ihtimali vardır. Kullanılan kozmetik ürünler, saç boyaları, sprey vb. ürünler bu konuda dikkatli tüketilmelidir. Her şeyde olduğu gibi saçlarda da kullanılan ürünlerin fazlalığı zarar verecektir.

Bayanlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ?

Her iki cinsiyette de saç dökülmeleri sıklıkla yaşanmakla birlikte erkek tipi dökülmeye daha çok tanık oluruz. Bayanlarda oluşan saç dökülmeleri hormonel değişikliklerden kaynaklanabilir. İleri yaş gebelikler, stres kaynaklı dökülmeler ve yanlış ürün kullanımı saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezlerinde uygulanan ısıl işlemlerde bazı deri hastalıklarına yol açabilir. Hastalanan saçlı deride döküntülerle birlikte saç kaybı yaşanabilir. Bu tarz bir sıkıntı yaşadığınızda mutlaka kuaförünüzü değiştirmeli ya da sağlığa uygunluk açısından dikkat etmesi konusunda uyarıda bulunabilirsiniz. Bazı araştırmalar göz önüne alınarak bakıldığında vücuttaki demir eksikliği ve kansızlık saç dökülmesi sebepleri arasında gösterilmektedir. Bu konuda sıkıntı yaşamanız durumunda hekiminize başvurarak tahlil isteyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra aile öyküsüde dikkat çekmektedir. Aile içinde aynı şekilde yaşanan durumlar varsa genetik yatkınlık ön plana çıkmaktadır.

Çözüm Yolları Nelerdir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere genetik faktörler dışında kalan nedenleri göz önüne aldığımızda ufak bir dikkatle saç dökülmelerinden kurtulabiliriz. Genetik faktörler ve tahliller için hekiminize başvurarak uygun tedavinin planlanması sağlanmalıdır. Tedavi uygulayacak olan hekim sorunun kaynağını bularak ona göre çözüm sunacaklardır. Yaşam tarzında yapılacak olan ufak değişiklikler bu konuda size yardımcı olacaktır. Mesela düzenli beslenmek, uyku probleminiz varsa ortadan kaldırmak vb. gibi tedbirlerin iyi geldiğine şahit olabilirsiniz. Saç bakımına dikkat edilerek, uygunsuz kozmetik kullanımından uzak durulması gerektiğini kendinize anlatmalısınız. Saç diplerine masaj yaparak yıkayabilirsiniz. Bu saç derinizdeki kan akışını hızlandırarak saç köklerini daha iyi hale getirdiği uzmanlar tarafından da söylenmektedir. Aynı zamanda gebelik sonrası uygulanacak kısa süreli detokslar da hamileliğe bağlı dökülmenin önüne geçecektir. Hekiminizin de onayını alarak biotin içeren ürünleri de kullanarak bir çözüm yoluna gidebilirsiniz. Stres kaynaklı dökülmeler içinde yine stresten uzak kalmaya çalışarak dökülmeleri engellemiş olursunuz. Bazen saçın çok sık yıkanması da dökülmelere sebebiyet verdiğinden yıkama sıklığında bir azaltmaya gidilebilir. Aynı zamanda evde kendi kendimize de uygulayabileceğimiz kürler bulunmaktadır. Bu kürlerin uygulanması ile yine dökülmelerin önüne geçilebilir. Saç için üretimi yapılan kozmetik ürünleri kullanmadan önce mutlaka cilt üzerinde analizi bir miktar yapılmalı daha sonra saça uygulanmalıdır. Saç şekillendiriciler, saç boyaları ve fön uygulamalarına kısa bir süre ara verilerek de saç dökülme hızının önüne geçilebilmektedir. Son zamanlarda şampuan değişikliği yapmışsanız bunu da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.