Kişisel İmaj Nasıl Oluşturulur?

Kişisel İmaj Nasıl Oluşturulur?

Günümüz iş dünyasında, kariyerimize yön veren algılardan biri ve belki de en önemlisi sayılan kişisel imaj; söz konusu kişinin, tüm özellikleri ile diğer insanlar tarafından nasıl karşılandığı ile ilgili bir kavramdır. Kişisel imaj denildiğinde birçoğunuzun aklında fiziksel görüntü oluşabilir. Ancak bilinmelidir ki; fiziksel imajınız her ne kadar önemli olsa da dış dünyaya karşı oluşturduğunuz izlenim, görselden ibaret değildir. Özellikle başvuru ve mülakatlarda, iletişim becerileriniz başta olmak üzere; karakter, davranış, beden dili, göz teması, bilgi ve beceri gibi birçok ince özellikleriniz göz önünde bulundurulacaktır. Kişisel gelişim üzerine alacağınız eğitimlerle, imajınızı destekleyen tüm yönlerinizi geliştirebilir ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Duruşunuz, Markanızdır

Kişisel imajınızla akıllarda pozitif bir imge yaratabilmek elbette sizin elinizde olan bir durumdur. Öncelikle duruşunuz, sizin marka logonuz olmalıdır. Hayatın her alanında ilk izlenimin önemli olduğunu biliyoruz. Öz güvenli duruşunuzla ve tarzınızla reklamınızı verdikten sonra, en etkileyici ses tonunuzla dikkatleri üstünüzde toplayarak mükemmel bir giriş yapabilirsiniz. Güçlü bir izlenim sayesinde iş görüşmelerinizde ve diğer tüm alanlarda, bir adım önde bulunacağınızı sakın unutmayın. Tabi bunu yaparken de abartılı ve yapmacık hareketlerden kesinlikle kaçınmanızı öneririm.

Kendinizi Tanıyın ve Hayallerinize Sahip Çıkın

Kendinizi karşı tarafa tanıtmadan önce sizin kendinizi ne kadar tanıdığınız son derece önemlidir. Yapmacık hareketlerden kaçının derken anlatmak istediğim nokta tam olarak buydu. Olmadığınız biri gibi görünmeniz, yalnızca anı kurtaracaktır. Karşınızdakini etkilemeyi başarsanız dahi, ilerde gerçek kimliğinizin ortaya çıkması durumunda size karşı güven problemi duymaları kaçınılmaz olacaktır. İnanın bana bu durumu düzeltmek, sıfırdan başlamaktan çok daha zor olacaktır. Bu yüzden hem kendinize hem de başkalarına karşı samimi ve dürüst olmanızda büyük yarar var. Güçlü ve zayıf yönlerinizi, ahlaki standartlarınızı, hayat felsefenizi, yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı, hayallerinizi ve hedeflerinizi bilmeden, ilerlediğiniz yolda kendinize bir amaç belirlemeden, kişisel imajınızı oturtmanız neredeyse imkansızdır. Ne istediğini bilen ve emin adımlarla hedefe yönelen kişilerin istatistiksel olarak da başarıyı elde ettikleri göz önündedir. Hayatınıza yeni giren birini tanımaya çalışırken sergilediğiniz çabayı, kendinizi tanımak için de kullanabilirsiniz. Kendinize sorular sormaktan ve bu sorulara dürüst yanıtlar vermekten çekinmeyin. Olumsuz yönleriniz varsa, bu yönleri azaltmak ve hatta tamamen hayatınızdan çıkarmak için çaba gösterin. Pozitif bir izlenim için pozitif ağırlıklı karakterde olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Beklentilere Doğru Karşılık Verin

İmajınızı oluşturmanızda gerekli olan bir diğer etmen, bulunduğunuz veya bulunmak istediğiniz sektör hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Başvurduğunuz pozisyonda yeterli bilgi ve beceriye sahip olup olmadığınızı sorgulayın. Profesyonel bir görünüm sağlayabilmeniz için müşteri beklentilerine uygun karşılık vermeniz önemlidir. Tabi bunun için de öncelikle çok iyi bir dinleyici olmanız şarttır. Gereğinden fazla konuşmadan, sık sorularla bunaltmadan, hem güçlü bir izlenim yaratacak hem de beklentileri daha iyi kavrayarak analitik çözümlerinizle karşınızdakini etkilemeyi başaracaksınız. Bunu yaparken, gülüşünüzle de imajınızı süsleyebilirsiniz. Hangi sektör ya da hayatın neresinde olduğunuzun bir önemi olmaksızın, içten bir gülümseme ile neredeyse başaramayacağınız hiçbir şey yok diyebiliriz. Nezaket kurallarından bahsetmeme gerek yok sanırım. Kibar ve düşünceli insanlar, diğerlerine her zaman kendilerini özel hissettireceğinden, daha samimi ve duyarlı gelmektedir. Bu maddeler sayesinde kişisel imajınızı oluşturabilir ve çevrenizdeki insanlarda pozitif bir algı oluşturabilirsiniz.